Разказ за кръчмарката Теофана_НБКМ 326

Сборник НБКМ 681

Изданието на Тиквешкия сборник от Н. Начов, част първа (СбНУНК, 8, 1892, 389–418), Слово на св. Василий Велики как избави човек от дявола.

Сборникът от Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ № 681 се отнася към типа ръкописни книги с агиографско-хомилетичен състав без календарен ред, в които, освен житиеписни произведения и поучения, се поместват и апокрифи. Тези кодекси, разпространени и във византийската традиция, са наречени от Алберт Ерхард „неменоложки сборници“ (Ehrhard 3: 726–893). Те нямат богослужебно предназначение, а са за индивидуално или групово извънхрамово четене. Затова най-често са с малък формат (8°) и имат просто оформление. Обикновено в заглавията на поместените произведения датите на празниците са изпуснати, четивата понякога са номерирани, но често липсват и дати, и номера.

НБКМ 681 е датиран от средата на XV в. и съдържа 88 листа хартия с размери 20 x 13 cм, без начало и без край, с много липси и разменени листове вътре. Писан е с безюсов, едноеров (сръбски) правопис. На две места има приписки на писачи, които обаче са от друга ръка и с различно мастило в сравнение с основния текст: л. 40а: Прости влⷣко попа Пеꙗ ѿ сопотⷭницоу вь сы вѣки и вь боудꙋщиⷯ и родители ѥго и братию ѥго аминь. сиіꙗ слова приписа Геѡⷬго Граⷨтикь попоу Любанꙋ с͠нь.; л. 49б: писаⷯ многогрѣшнї ѳеѡⷣръ (Цонев 1923: 216–221; Miltenova 2018: 63).

В ръкописа са запазени 20 произведения, но със сигурност обемът му е бил значително по-голям, ако се съди по други сборници с подобно съдържание от същата епоха. Съставът му е пъстър – поместени са жития и чудеса, апокрифи, поучения и патерични разкази. Агиографските творби вероятно са извлечени от календарни сборници, макар че само две от тях имат дата в насловите си. Като празнични слова за Благовещение и Рождество Христово са поместени откъси от Протоевангелието на Яков, което е било възприемано като църковно предание и не е смятано за неканонично. В подредбата на отделните текстове не може да се установи някаква система и вероятно съставът е композиран на случаен принцип, като съставителят е включвал творби в зависимост от своя вкус и предпочитания. Прави впечатление, че са подбрани четива със занимателен, изпълнени с драматизъм и понякога с повлиян от фолклора сюжет, които са привличали интереса на средновековния читател. Един от наративите - Разказ за кръчмарката Теофана, засяга темата за злите жени, често срещана в сходни състави, в много от които на по-късен етап се формират цели цикли от такива съчинения. Важността на темата и за съставителя на НБКМ 681 се подчертава от приписка на л. 17б: Не῎стъ злоба паче злоби женⸯские. ѡ҆ горⸯчаишеє῎ ѡ҆ лоу῎теишеє боле ти е житъ съ̏ змиемъ нежели съ̏ злоу̏ жено̂у́ езичноу̏.

Аналитичното описание на ръкописа, публикувано в интернет сайта „Репертоар на старобългарската литература и книжнина“, тук се предава с някои уточнения:

  • Чудо на св. Николай Мирликийски как спаси града от глад (без начало).
  • Чудо на св. Николай Мирликийски как откупи обиците на Тамара.
  • Чудо на св. Теодор Тирон с майка му и змея.
  • Разказ за авва Макарий (от Патерика).
  • Житие и чудеса на св. Козма и Дамян.
  • Чудо на св. Козма и Дамян за мъжа, който жънал на нивата си.
  • Чудо на св. Козма и Дамян за Малех.
  • Слово за отец Агапий (без край).
  • Тълкувание на светата литургия (без начало).
  • Мъчение на св. Варвара [за 04.12.]
  • Слово за Благовещение (Откъс от Протоевангелие на Яков) (без край: от ръката на писача: до зде би ми извоⷣ. теⷬ не могоⷯ слⷡо сьврьвшиⷯ).
  • Слово за Рождество Христово (Откъс от Протоевангелие на Яков).
  • Разказ как Господ искаше да изгори земята (без край).
  • Разказ за кръчмарката Теофана.
  • Слизане на Богородица в ада.
  • Слово за Адам и Ева.
  • Житие на св. Йоан Милостиви, извлечение.
  • Йоан Златоуст. Поучение за Второ пришествие.
  • Поучение за бедния Лазар (без начало и край).
  • Мъчение на св. Георги [за 23.04.] (без край).

Макар и създаден през XV в., сборник НБКМ 681 съдържа текстове, преведени в по-ранна епоха, които са ценно свидетелство за историята на всеки от тях. Анонимното Житие на Козма и Дамян и двете им чудеса, които се преписват на първо място след житието (BHBS 279-280: 1), се откриват в някои от най-емблематичните южнославянски чети-минейни сборници от XIV в., за които е установено, че възпроизвеждат агиографските състави от времето на Първото българско царство - Станиславовия чети-миней (НБКМ 1039), Дечани 94, Загреб IIIc24, както и в ноемврийския том на Аверкиевите чети-минеи (Хилендар 441) от XVII в. и др. Мъчението на Варвара е известно от ръкописите Хилендар 644 от 1320–1330 г., НБКМ 676 и ръкопис № 33 от Националната библиотека на Австрия от XIV в. и др. (Петрова-Танева 2012). Преписът на Мъчението на св. Георги е един от най-важните свидетели на Втората (разпространена) южнославянска редакция на творбата, която е съхранила старинно състояние на текста; тази редакция е налице и в Дечани 95, в ръкопис № 464 от Народната библиотека на Сърбия, изгорял през Втората световна война (и двата от XIV в.) и в архаичния по състав апокрифен сборник ЦИАИ 1161 от XVI в. (Стойкова 2016: 107). Чудото на Теодор Тирон с майка му и змея, помествано като четиво за Първата събота на Поста, се преписва обикновено в същия тип сборници без календарен ред – като изгорелия през Втората световна война сборник № 104 от Народната библиотека на Сръбия от XIV в., Хлудов 241 от XV в., ръкопис 327 от Румънската академия и Байчовия сборник (РАН 13.4.10) от XVI в. и др. (Стойкова 2019: 36-38, 53-54).

Поместените в НБКМ 681 апокрифни съчинения са също сред преведените още в старобългарската епоха текстове, макар често да представят по-късен етап от традицията им. Според изследванията преписът на апокрифното Слово за Адам и Ева представя междинно звено между първата и втората версия на произведението (Miltenova 2018: 64-66), а в Разказа за кръчмарката Теофана, наред с множество архаични черти, са отразени значителни промени и иновации (Miltenova 2018: 66). Ранен етап от развитието на текста е налице в преписа на Слово за Второто пришествие, приписвано на Йоан Златоуст, което тук носи в наслова си името на Йоан Богослов. То се среща например в Ягичевия златоуст (от края на XIII - нач. на XIV в.), в Хилендар 368 от края на XIII в., а по-късно и в сборника със смесено съдържание НБКМ 309 (Miltenova 2018: 64).

НБКМ 681 може да се причисли към ръкописите от началото на Османския период, които бележат преходен етап от развитието на сборниците за четене. След унищожаването на държавните и църковните институции, които стимулират и финансират преписването на книги, и обедняването на клира поради разрухата на църкви и манастири, книжовниците се стремят да създават нов тип книги за четене, в които събират разнообразни текстове. В тях те поместват жития, чудеса и поучения, подбрани и преписани от календарните сборници, като премахват датите от насловите им, и ги допълват с апокрифни съчинения. На един следващ етап към тези състави се добавят и други произведения, предимно от низовата литература – гадателни книги, рецепти за болести, молитви, пасхални и лунни таблици, указания за слънчевите кръгове, различни чинопоследования и др. Сборникът НБКМ 681 принадлежи към книжнината, въз основа на която по-късно се формират сборниците със смесено съдържание, изключително пъстрите по съдържание книги, създавани за всекидневните нужди на селските свещеници и монасите и задоволяващи интереса на читателите и слушателите си към занимателно и поучително четиво.

Описания:

 

Изследвания:

  • Петрова-Танева 2012: Мая Петрова-Танева, М., М. Йовчева, Р. Малчев, К. Рангочев. Св. Варвара – В: Encyclopaedia Slavica Sanctorum.
  • Стойкова 2016: Стойкова, А. Свети Георги Победоносец. Агиографски произведения в южнославянската средновековна традиция. С., Изток-Запад, 2016.
  • Стойкова 2019: Стойкова, А. Светци змееборци: Теодор Тирон, Теодор Стратилат, Георги Победоносец в южнославянската средновековна традиция. София, Изток-Запад, 2019.
  • Ehrhard 3: Ehrhard, A. Überlieferung und Bestand der hagiographischen und homiletischen Literatur der griechischen Kirche von den Anfängen bis zum Ende des 16. Jahrhunderts. 3. Leipzig, 1952.
  • Miltenova 2018: Miltenova, A. South Slavonic apocryphal collections. Sofia, 2018. 

 

Разказ за кръчмарката Теофана, НБКМ 326

ПОЛИТИКА ПО СИГУРНОСТТА

Моля, прочетете внимателно тази Политика за поверителност и защита на личните данни, преди да използвате този уеб сайт.

Повече информация

УСЛОВИЯ ЗА ПОЛЗВАНЕ

Моля, прочетете внимателно тези Условия за ползване на сайта, преди да използвате този уеб сайт.
С достъпа си до този сайт, Вие се съгласявате със следващите по-долу условия.

Повече информация

КОНТАКТИ

ИНСТИТУТ ЗА ЛИТЕРАТУРА
Българска академия на науките

бул. „Шипченски проход“ 52, бл. 17
София 1113
България

Тел.: 02 971 70 56
Факс: 02 971 70 56
Имейл: director@ilit.bas.bg